1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
  • Kommande

Hultebackavägen 128

Ingared, Alingsås kommun, Västra Götalands län, Sverige

1 980 000 kr 
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Bostadstyp
Bostadsrätt
Boarea
73.5 m²
Antal rum
3 rum
Våningsplan
1
Våningar i byggnaden
1
Avgift
5 637 kr/mån
Byggår
1990
Driftskostnad
16 299 kr/år
Objektsnummer
266077596
Pris per m²
26 939 kr/m²
Bekvämligheter

Uteplats


Beskrivning

Trivsamt bostadsrättsparhus i ett plan, fördelat på 2 rok om 73,5 kvm. Här fås även stor altan med eftermiddagssol, trädgård och garageplats i länga.

Design

Endast 25 minuter från Göteborg och med bara 10 minuter till Alingsås, finner vi detta mycket trivsamma bostadsrättsparhus, beläget i ett lugnt och barnvänligt område med naturen alldeles inpå knuten. Här erbjuds 2,5 rok fördelat på 73,5 kvm i ett plan med både en stor altan med eftermiddagssol och trädgård för umgänge och odling. Den smakfulla färgsättningen ger ett hem att verkligen trivas i.

På sin välplanerade yta finner vi två sovrum, vardagsrum med utgång till altan och trädgård, kök med matplats och gott om förvaring, badrum med separat tvättavdelning samt en förrådsdel som med fördel kan användas som kontor för den som arbetar hemifrån. I närheten av huset finns även kvarterslokal, lekplats, garagelänga och gästparkeringar.

Det strategiska läget gör det här boendet perfekt till dig som pendlar med bil eller tåg, då du har direkt närhet till både Norsesunds station och E20. Dessutom finns Ingareds fina badplats vid Sävelången bara en kort promenad bort, där ni njuter av svalkande bad varma sommardagar. I Ingared finns dessutom vårdcentral, servicebutik och BVC för er bekvämlighet.

Varmt välkomna på visning!

Service i närområdet

Här har man nära till allt. Biblioteket, vårdcentral, affär, skola, fritidshem och förskola ligger mitt i byn. Just nu håller man på att bygga om Ingareds skola som beräknas stå klar hösten 2027 och kommer då att vara en F-9-skola.

Kommunikationer

Några kilometer från samhället når man Göteborg och Alingsås via pendeltågsstationen i Norsesund. Tåget till Göteborg tar ca 35 minuter och till Alingsås ca 10 min. Vid tågstationen kan man både äta och dricka gott i den gamla stationsbyggnaden som inrymmer restaurang.

Naturmiljö

Ingared började byggas på ängarna till Ingareds herrgård i mitten av 70-talet tillsammans med bibliotek, låg- och mellanstadieskola, förskola samt barnavårdscentral. Idag är Ingared ett
växande samhälle och ett idealiskt ställe för barn att växa upp på.

Robin Almanakis

Ansvarig mäklare

Robin Almanakis


Räkna på ditt nya boende
Utgångspris
1 980 000 kr

Minsta kontantinsats
198 000 kr

Driftskostnad
16 299 kr/år

Avgift
5 637 kr/mån

Annons Se månadskostnaden för Hultebackavägen 128, Alingsås och ansök om lånelöfte enkelt online:

Skandia
Bluestep
Annons
Sverige

Karta
Tid: 14:00
Upptäck ditt område
Välj vad du vill hitta