1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1 / 16

    Kopparmöllegatan 18C

    Slottshöjden, Helsingborgs kommun, Skåne län, Sverige

    1 695 000 kr 
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Bostadstyp
    Bostadsrätt
    Boarea
    55.5 m²
    Antal rum
    2 rum
    Våningsplan
    3
    Våningar i byggnaden
    5
    Avgift
    4 459 kr/mån
    Byggår
    1942
    Driftskostnad
    5 500 kr/år
    Energiklass
    D
    Objektsnummer
    266097868
    Pris per m²
    30 541 kr/m²
    Bekvämligheter

    Hiss

    Balkong


    Beskrivning

    Välkommen till en ljus och välplanerad tvåa med ett härligt cityläge, genomtänkta ytor och en inglasad balkong i soligt söderläge! Här bor du bekvämt på tredje våningen med hiss, i ett hem där det är lätt att trivas från första stund. Det rymliga vardagsrummet erbjuder plats för både soffgrupp och matbord, medan det moderna köket bjuder på bra arbetsytor och en naturlig plats för dagens måltider. Sovrummet ligger rofyllt mot norr och har gott om förvaring i både garderob och klädkammare. Därtill ett stilrent, helkaklat badrum i grå/svart och vitt. Den inglasade balkongen förlänger säsongen och blir en självklar plats för morgonkaffet, en god bok eller bara skön avkoppling.

    Här får du det bästa av två världar – ett bekvämt boende med stadens utbud runt hörnet och fina möjligheter till avkoppling i grönskande omgivningar. På mysiga Slottslängorna har du nära till caféer, shopping och Helsingborgs cityliv. När solen tittar fram lockar en cykeltur ner till stranden, och för den som föredrar skogspromenader eller löprundor väntar Pålsjö skog inom bekvämt avstånd. All möjlig sport och övriga evenemang finner man några stenkast bort på Olympiaområdet. I närheten finns även flertalet grönområden samt tillgång till goda kommunikationer för den som pendlar.

    Design

    2 rum varav 1 sovrum

    Service i närområdet

    Både Coop på Kopparmöllegatan och Hemköp vid Stattena centrum ligger på kort promenadavstånd oavsett var på Slottshöjden du bor.

    Naturmiljö

    Slottshöjden exploaterades till stor del på 40/50-talet och karakteristiskt för området är gott om plats mellan husen och mycket grönområden. Läget uppe på höjden, endast en kort promenad från staden, är nog en av anledningarna till att området har blivit så populärt. Här finns även all service du kan tänka dig och för atleten finns här ett väldigt stort utbud av aktiviteter.

    Roger Billsten

    Roger Billsten

    3etage Fastighetsmäklare

    Roger Billsten

    Roger Billsten

    11nov

    Gå på visning

    Tidsbokning görs till Roger Billsten på 0735179333 eller [email protected]

    När: 2026-11-11


    Räkna på ditt nya boende
    Utgångspris
    1 695 000 kr

    Minsta kontantinsats
    169 500 kr

    Driftskostnad
    5 500 kr/år

    Avgift
    4 459 kr/mån

    Annons Se månadskostnaden för Kopparmöllegatan 18C, HELSINGBORG och ansök om lånelöfte enkelt online:

    Skandia
    Bluestep
    Annons
    Sverige

    Karta
    Tid: 14:00
    Upptäck ditt område
    Välj vad du vill hitta