
















- Kommande
Stenbocksgatan 4D - Gårdshuset
Rörsjöstaden, Malmö kommun, Skåne län, Sverige
4 195 000 kr
- Upplåtelseform
- Bostadsrätt
- Bostadstyp
- Bostadsrätt
- Boarea
- 81 m²
- Antal rum
- 3 rum
- Våningsplan
- 1
- Våningar i byggnaden
- 4
- Avgift
- 6 034 kr/mån
- Byggår
- 1904
- Objektsnummer
- 266088574
- Pris per m²
- 51 790 kr/m²
Beskrivning
På innergården till Stenbocksgatan är det mysigt, bland vintergröna växter virvlar höstlöv, till våren slår körsbärsträdet ut igen och platsen förändrar sin karaktär med ljust rosa blomster som ett luftigt tak. En halvtrappa upp väntar ett fint och karaktärsfullt hem med innergårdar omkring.
Design
På innergården till Stenbocksgatan är det mysigt, bland vintergröna växter virvlar höstlöv, till våren slår körsbärsträdet ut igen och platsen förändrar sin karaktär med ljust rosa blomster som ett luftigt tak. En halvtrappa upp väntar ett fint och karaktärsfullt hem med innergårdar omkring. Mjuka färger på väggar tillsammans med höga fönster skapar en vacker atmosfär i genomgående 81 kvadrat. Sällskapsytan är generös, soffgrupp och matbord ryms vid de breda fönsterpartierna på rad, här finns ett integrerat kök i en ljus ton med kvalitativa materialval. Hallen delar av sällskapsytorna mot sovrummen och de höga taken bidrar till en härlig rymd. I det stora sovrummet har väggarna målats i en matt, grön kulör som skapar en mycket mysig och ombonad känsla. Det mindre sovrummet agerar idag barnrum. Att bo så här centralt fast helt lugnt och rofyllt är unikt. Grönskande gårdsmiljö ses åt båda håll och gör våningen hemtrevlig och mysig. Utanför porten ligger den trivsamma, stenlagda gården omgiven av teglade fasader. Här finns utemöbler, träd och och klättrande vildvin som bidrar till en ytterst trivsam miljö. I underbara Rörsjöstaden bor du lugnt, vackert och endast en kort promenad från city. Välkomna!
Naturmiljö
Hela Rörsjöstaden var ända fram till slutet på 1870-talet en grund sjö, som dikades ur för att expandera Malmö. Området är uppbyggt kring Kungsgatans grönskande allé och för tankarna till Paris. De äldsta delarna av Rörsjöstaden ligger närmst centrum och innefattar Löjtnantsgatan, Kommendörsgatan och Kornettsgatan. Rörsjöstaden karaktäriseras av en varierande arkitektur med inslag från både nationalromantik, jugend och nordisk klassicism. Området är vackert, ligger nära centrum och har fina Rörsjöparken som sin lunga. Mysiga krogar och bagerier kantar gatorna – här finns det mesta!
Andreas Holmberg
Bolaget Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Andreas Holmberg
Gå på visning
Välkommen på visning! Boka in dig via mäklarens hemsida
När: 2026-11-08
Kl: 14:00-14:30











