

















Drottninggatan 85
City - Norrmalm - Vasastan, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
22 500 000 kr
- Upplåtelseform
- Bostadsrätt
- Bostadstyp
- Bostadsrätt
- Boarea
- 201 m²
- Antal rum
- 7 rum
- Våningsplan
- 1
- Avgift
- 8 891 kr/mån
- Byggår
- 1906
- Driftskostnad
- 11 800 kr/år
- Energiklass
- E
- Objektsnummer
- 266082314
- Pris per m²
- 111 940 kr/m²
Bekvämligheter
Hiss
Beskrivning
I anrika Strindbergshuset invid Tegnérlunden väntar en storslagen våning med renoveringsbehov och sällsynt potential. Bevarade originaldetaljer, generösa proportioner och en elegant planlösning ger en enastående grund för att skapa ett hem efter egen stil och smak.
Design
I anrika Strindbergshuset, känt som Blå Tornet, väntar en storslagen våning med vackra originaldetaljer och ett attraktivt läge invid Tegnérlunden. Juridisk person accepteras som köpare och de dubbla entréerna ger möjlighet att skapa en separat uthyrningsdel. Våningen erbjuder även möjlighet att inreda ett representativt kontor för den som önskar driva verksamhet i en anrik och karaktärsfull miljö. Här möter generösa rum ett rikt bevarat formspråk med fiskbensparkett, tidstypiska listverk och djupa, speglade fönsternischer. Matsalens vackra burspråk och sällskapsrummets öppna spis ger särskild karaktär åt de representativa sällskapsytorna, som förenas genom klassiska skjutdörrar. Utöver sällskapsrummen erbjuder våningen flera rymliga sovrum, serveringsrum med originalinredning och goda förvaringsutrymmen. Våningen är genomgående i behov av renovering. Dess bevarade kvaliteter och generösa ytor ger en enastående grund för att skapa ett hem med personlig prägel, där husets historia får leva vidare. Föreningen är oäkta och har mycket god ekonomi med betydande lokalintäkter. Blå Tornet har en särskild plats i Stockholms kulturhistoria. Här tillbringade August Strindberg sina sista år, och hans tidigare bostad inrymmer i dag Strindbergsmuseet. Föreningen består 13 bostadsrätter, 5 lokaler och 3 bostadsrättslokaler. Föreningen har god ekonomi med höga lokalintäkter och en belåning om cirka 4 596 kr/kvm. Fastigheten stamrenoverades 2017.
Naturmiljö
Läget är oslagbart invid Tegnérlunden! Området sjuder av liv med ett brett utbud av välkända restauranger och caféer med mat från all världens hörn, där bl.a Sensum på Wallingatan 40, Sushi Sho (sushikrog med Michelinstjärna), Grill, Rolfs kök, Knut, Flippin Burger, Lilla Ego och Cafe Facile är några av de populära som är väl värda ett besök. Mysiga caféer och bagerier i området är Cafe Pascal, STHLM Brunch Club och Brunkebergs Bageri. Ett par kvarter bort finns Vasaparken som är en mycket populär oas. På sommaren dukar soldyrkande stockholmare upp picknicken i det gröna och på vintern ligger den nyspolade isen och väntar på att ni ska få på er skridskorna. Närbeläget är även Tegnérlunden och Observatorielunden. Bra utbud av välsorterade matbutiker med bl.a. en stor ICA runt hörnet, Melanders fisk och Cajsa Warg en kort bit bort. Ur kommunikationssynpunkt är det svårt att hitta ett bättre läge, på Centralstationen finns samtliga pendeltåg, flygbussar och alla tunnelbanelinjer vilka tillsammans knyter samman hela Stockholm med omnejd. Välkommen till kvarter du aldrig vill lämna!
Magnus Holmberg
Innerstadsspecialisten Stockholm AB
Ansvarig mäklare
Magnus Holmberg
Gå på visning
Välkomna!
När: 2026-11-01
Kl: 12:00-12:45
Gå på visning
Välkomna!
När: 2026-11-02
Kl: 18:15-18:45










