1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16

    Trollvägen 7

    Sundborn, Falun, Dalarna

    4 895 000 kr 
    Bostadstyp
    Övriga hus
    Boarea
    185 m²
    Biarea
    70 m²
    Tomtarea
    2568 m²
    Antal rum
    6 rum
    Byggår
    2002
    Driftskostnad
    48 826 kr/år
    Objektsnummer
    obj5pnh3d82l3mh739jvk
    Pris per m²
    26 459 kr/m²

    Beskrivning

    Ett varmt och inbjudande hem i natursköna Sundborn!

    Design

    Med ett lugnt och avskilt läge på Trollvägen, med skogen som närmaste granne, väntar ett hem som verkligen har något alldeles extra. Här bor du lugnt, privat och näst intill helt utan insyn på en stor och härlig tomt om 2 568 kvm – samtidigt som skola, förskola och affär finns på bekvämt promenadavstånd.

    Huset byggdes 2002 och omfattar generösa 185 kvm, men känslan är långt ifrån ett traditionellt 2000-talshus. Här har man med stor omsorg skapat ett hem där äldre stil, genuina material och vackra detaljer sätter tonen. Fina trägolv, vackra dörrar och genomtänkta materialval ger huset en varm och tidlös karaktär. Resultatet är ett hem fyllt av charm och personlighet – med moderna bekvämligheter bakom den klassiska känslan.

    Entréplanet erbjuder stora och trivsamma sällskapsytor med kök och vardagsrum som naturliga samlingsplatser för familj och vänner. Här finns även ett rum som med fördel kan användas som sovrum, gästrum eller arbetsrum, badrum, en stor hall med fantastisk rymd samt en praktisk groventré med tvättstuga.

    En trappa upp möts du av ett stort och inbjudande allrum med gott om plats för hela familjen. På samma plan finns tre bra sovrum samt ytterligare ett badrum med bastu. För dig som önskar kan du med enkelhet skapa ett ytterligare sovrum på övre plan.

    Även utomhus finns gott om plats. De stora altanerna löper i flera väderstreck och skapar härliga platser. Här finns också spabadet som blir en självklar favorit året runt. Den stora tomten, skogen precis runt husknuten och det insynsskyddade läget ger en fantastisk känsla av frihet – och gott om utrymme för både lek, odling och avkoppling.

    Till fastigheten hör dessutom ett stort, uppvärmt dubbelgarage som är anslutet till huset via kulvert. I anslutning till garaget finns generösa förrådsutrymmen och en inredd vinkällare. Här finns alla möjligheter att skapa ett utrymme utöver det vanliga som kan bli något alldeles eget.

    Huset värms upp med bergvärme och har solceller med tillhörande batterilagring. Elbilsladdare finns installerad och fastigheten är ansluten till fiber.

    Sundborn är en idyllisk och levande bygd med stark anknytning till Carl Larsson och den svenska kulturhistorien. Här kombineras den vackra naturen och den genuina bykänslan med ett bekvämt vardagsliv. Från Trollvägen 7 är det bara en kort promenad till såväl skola och förskola som affär, samtidigt som naturen börjar precis utanför den egna tomten.

    Trollvägen 7 är kort sagt ett hem som är svårt att inte tycka om.
    Varmt välkommen med din intresseanmälan.

    Dokument
    Elin Ahlgren

    Elin Ahlgren

    Falun

    Elin Ahlgren

    Elin Ahlgren


    Räkna på ditt nya boende
    Utgångspris
    4 895 000 kr

    Minsta kontantinsats
    489 500 kr

    Driftskostnad
    48 826 kr/år

    Annons Se månadskostnaden för Trollvägen 7, Sundborn och ansök om lånelöfte enkelt online:

    Skandia
    Bluestep
    Annons
    Sverige

    Karta
    Tid: 14:00
    Upptäck ditt område
    Välj vad du vill hitta