
















- Kommande
Oscars väg 15
Vega, Haninge kommun, Stockholms län, Sverige
Pris ej angivet
- Upplåtelseform
- Friköpt
- Bostadstyp
- Radhus
- Boarea
- 118 m²
- Tomtarea
- 161 m²
- Antal rum
- 4 rum
- Byggår
- 1990
- Driftskostnad
- 31 265 kr/år
- Energiklass
- D
- Taxeringsvärde
- 4 127 000 kr
- Objektsnummer
- 261076528
Beskrivning
Välkommen till detta trivsamma och friköpta gavelradhus i populära Vega – ett lugnt och barnvänligt område med närhet till både natur, förskolor, skolor och goda kommunikationer.
Som gavelradhus får bostaden ett extra fint läge med mer avskildhet och en härlig känsla av rymd.
Service i närområdet
Närheten till Port 73, Haninge centrum och Länna köpcentrum gör att utbudet av restauranger, caféer, butiker, frisörer, apotek och systembolag finns bara några minuter bort med bil. Vid Vega pendeltågsstationen finns resturang, frisör, kiosk, gym, pressbyrån och Ica butik. En kort promenad tar dig till ytterligare bekvämligheter såsom Core Gymclub och Hemköp. I närområdet finns även djurklinik och vårdcentral.
Kommunikationer
På kort promenadavstånd finns goda kommunikationsmöjligheter (2-4 min till buss och pendeltåg). Vega station som öppnade i april 2019 tar dig till Stockholm city på 24 min och med flertalet bussförbindelser tar du dig både inom och utom kommungränserna.
Naturmiljö
I Vega är det nära till det mesta. Nära till badsjö och strövområden i vackra Rudan med badstrand och elspår samt skidspår på vintern. Nära till stora naturområden och skärgården som Nynäshamn Dalarö, Utö, Nåttarö, Kymmendö och Huvudskär och även nära till shopping och stadsliv med centrala Stockholm bara en kort bilresa iväg eller med närliggande pendeltåg. Vega är ett mycket attraktivt och välplanerat bostadsområde. Ett fint område att växa upp i för familjer som vill bo nära Stockholm men ändå kunna njuta av natur och friluftsliv.
Ansvarig mäklare
Asuman Sagmen
Ansvarig mäklare
Asuman Sagmen






