

















Gåsörtstigen 8
Hässelby Södra Villastad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
8 495 000 SEK
- Tenure
- Freehold
- Housing Type
- Detached house
- Living Area
- 162 m²
- Secondary Area
- 18 m²
- Plot Area
- 703 m²
- Number of Rooms
- 5 rooms
- Year Built
- 1967
- Operating Cost
- 63 200 SEK/year
- Taxation Value
- 6 183 000 SEK
- Listing ID
- 261080730
- Price per m²
- 52 438 SEK/m²
Description
På en lugn och eftertraktad återvändsgränd, med naturen runt knuten och Mälarens svalkande bad inom räckhåll, väntar denna charmiga 60-talsvilla med ett alldeles särskilt läge. Här möts glimrande sjöutsikt, generösa sällskapsytor och en grönskande trädgård med vackra inslag av berg i dagen.
Local services
Hässelby Villastads skola, F-9, läs mer på www.hasselbyvillastadsskola.se.
Maltesholmsskolan F-6, läs mer på www.maltesholmsskolan.se.
Det finns flera kommunala och privata daghem i område.
Det finns ett flertal affärer och shoppingcenter i närheten. Åkermyntan C erbjuder välsorterade mataffärer, storhandel sker lämpligen på Stora Coop i Vinsta. Närmaste shoppingcentrum hittar du i Vällingby C där du bl.a. hittar modevaruhuset K:fem.
Transport connections
Hässelby har väl utbyggd lokaltrafik med både buss och T-bana (gröna linjen). För den som vill ta pendeltåg finns busslinjer till både Spånga Station och Barkarby (Järfälla).
Områdets T-banestationer är Hässelby Gård och Hässelby Strand, som man snabbt når med någon av områdets busslinjer.
Busslinjer: 119 (Hässelby - Spånga, Spånga Pendelstation), 541 (Jakobsberg - Vällingby)
Nattbuss finns.
Natural surroundings
Namnet Hässelby kan spåras redan från 1300-talet och ska ha betytt "byn vid Hasseldungen". Området har varit bebott sedan tidig stenålder och det finns rikligt med fornlämningar i trakten. Släkten Bonde blev på 1600-talet ägare till Hässelbys alla egendomar och lät uppföra Hässelby Slott. Bonde lät arrendera ut mark till renhållningsarbetare i området kring Lövsta sopstation och därmed grundlades Hässelby Villastad. Den goda tillgången på gödsel medförde att trädgårdsmästarna fick en dominerande ställning i Hässelby Villastad och den stora växthusbyggarperioden inföll under 20-talet.
Hässelby Köping inkorporerades i Stockholms stad 1949. Stadsdelarna Hässelby Gård och Hässelby Strand byggdes ut i samband med tunnelbanans utbyggnad 1956-58. Större delen av villabebyggelsen i Hässelby Villastad växte fram under 60- och 70-talet. Hässelby-Vällingby har 61 900 invånare och i Hässelby Villastad finns idag ca 6200 bostäder. Omgivningarna är natursköna med närhet till promenadstråk och badstränder kring Mälaren. Finns intresse för det marina livet kan du ansöka om båtplats i någon av båtklubbarna längs stranden.
Niclas Holmberg
Svenska Mäklarhuset
Responsible agent
Niclas Holmberg
Attend viewing
Contact the agent for information
Date: 2026-10-25
Time: 12:00-13:00
Attend viewing
Contact the agent for information
Date: 2026-10-26
Time: 17:30-18:00





