Vilka kreativa idéer föds när man använder sig av måttbeställda dynor i hållbart material? Bovision ställer frågan till både Pia Clark, ägare av Kvarnby Textils, och designern Märta Tidholm. De brinner båda för att göra världen lite mjukare och finare, både inomhus och utomhus.

Under Mölndals Kvarnby, med sin långa historia, har produktion av textilier skett under hundratals år. Nu har Kvarnby Textils tagit ansvaret att skapa de hållbara produkter som behövs för framtiden.

– Vi är stolta över att ha en unik position i tiden - med småskalig och hållbar tillverkning här i Sverige. Vi är en alternativ lösning till containerimport från lågprisländer, säger Pia Clark.

Här tillverkas måttbeställda dynor och kuddar till allt från privata hem till arkitektritade utomhusmiljöer. Det kan vara dynor till en platsbyggd loungemöbel, läderdynor till en restaurang eller helt enkelt en fönsternisch som ska bli sittplats. 

Snickarglädjen trendar

DIY-modet är stort just nu, och man ser människor som skapar egna unika soffor och utomhusmiljöer runt om i landet. Lastpallar och kök används också för att skapa en ännu bättre miljö, och för att kunna använda dem behövs mjuka dynor. Det har således ökat intresset för måttbeställda dynor. 

– När man står där med sin slutgiltiga sittplats är det inte alltid man inser hur svårt det kan vara att hitta passande dynor. Därför är det med glädje många upplever när de får veta att man kan beställa dynor måttbeställda och välja bland ett stort sortiment färger och mönster, allt efter sina egna mått. 

Under de senaste åren har dynor av läder och fårskinn varit en stor trend: 

Mycket efterfrågan finns för både läder- och fårskinnsdynor. Det är möjligt att kombinera fint fårskinn, läder och textil och skapa oändligt många variationer, säger Pia Clark.  

– Vi fick nyligen en förfrågan om att tillverka sittdynor med en kombination av tyg och läder till en amfiteater och detta har inspirerat oss att skapa en helt ny produkt för detta projekt, berättar Märta Tidholm. 

Livslängden är viktig

Enligt Pia är det ofta så att dynor som säljs på marknaden tillverkats i lågkostnadsländer och därför inte har hög kvalitet: 

– Våra dynor är av högsta kvalitet och tillverkade av miljöcertifierade material. De är tåliga och smuts- och vattenavvisande, och bibehåller sin färg trots solens sken. De är även lätta att tvätta vid behov och kommer att hålla under många år, säger Pia Clark.

– Vår helsvenska produktion och våra nära samarbete med våra leverantörer ger oss möjlighet att fullt ut kontrollera hela produktionskedjan, från val av material till levererade varor till kund, säger Märta Tidholm.

Stort utbud i webbshopen

På Kvarnby Textils webbshop är det lätt att köpa en dyna som tillverkas speciellt efter beställning. Kunderna har möjlighet att välja tjocklek och storlek på dynan, liksom att välja bland olika kvaliteter och färger.

– Om man är osäker kan man också kontakta oss eller besöka vår studio. Vi är vana vid att ta fram rätt dyna tillsammans med våra kunder och det personliga mötet är viktigt för oss, avslutar Pia Clark.