
















Klockarvägen 21
Ekerö Sundby, Ekerö kommun, Stockholms län, Sverige
5 500 000 kr
- Upplåtelseform
- Friköpt
- Bostadstyp
- Friliggande
- Boarea
- 206 m²
- Biarea
- 33 m²
- Tomtarea
- 1545 m²
- Antal rum
- 8 rum
- Byggår
- 1959
- Driftskostnad
- 59 620 kr/år
- Energiklass
- C
- Taxeringsvärde
- 5 097 000 kr
- Objektsnummer
- 261076314
- Pris per m²
- 26 699 kr/m²
Beskrivning
- FAMILJEVILLA
- POOL
- ATELJÉ/STUDIO DEL
- 5 SOVRUM
- RENOVERAT STORT KÖK
- BERGVÄRME
Design
- FAMILJEVILLA
- POOL
- ATELJE/STUDIO DEL
- 5 SOVRUM
- RENOVERAT STORT KÖK
- BERGVÄRME
LANTLIGT & NÄRA FÖRSKOLA, SKOLA, BUSS o AFFÄR- Längst in på lugn återvändsgata ligger denna rymliga familjevilla med lantligt läge och gångavstånd till förskola, skola affär och buss. Stort och härligt hus med trevlig planlösning. Kakelugn, flera sällskapsrum, 5 sovrum, studio för t ex keramik tillverkning eller ateljé. Entréplanet har entréhall, stort modernt kök med utgång till uteplats, 3-4 sovrum, badrum, vardagsrum med utgång till pool området samt en ateljédel. Det övre planet har 2 bra sovrum med ett stort allrum emellan samt badrum och förråd. Baksidans insynsskyddade tomt har inhägnat pool-område, som ansluter mot naturtomt där du bl a kan plocka blåbär, där finns hönshus, förråd mm. Tomten gränsar mot skog, perfekt för svampplockning och härliga skogspromenader. Insynsskyddad tomt om 1 545 kvm. Besiktigad & Dolda-fel försäkrad!
Service i närområdet
Ica Nyckelby, en charmig lanthandel har det mesta och är närmsta matbutik, Sundby skola (F-6) och förskola finns också "runt hörnet".
I Ekerö Centrum (ca 8 km), finns allt man kan behöva, matbutik, apotek, butiker, restauranger och systembolag. Här ligger även närmsta vårdcentral.
Kommunikationer
Busshållplats finns på Ekerövägen vid Sundby skola, buss 309, 311 och 312.
Det finns färjeförbindelse mellan Ekerö och Slagsta (i Botkyrka kommun) som gör att man snabbt kan ta sig ut på E4:an. Det är ca 10 km till färjelägret vid Jungfrusund.
Mellan Ekerö C - Stockholm går även en pendelbåt, linje 89, läs mer på sl.se.
Naturmiljö
Sundby är ett naturskönt område med blandad bebyggelse av året-runt-fastigheter och fritidsboende. Det är en by i ordets rätta bemärkelse, då den dels består av ett flertal fastigheter och dels av mark som utgör gemensam egendom. Från första början fanns här ett fåtal fastigheter, bl a Labenskyskolan (byggd 1873 som fattighus för kvinnor och blev skola 1917), det gula stenhuset på skolgården (Ekerös första skola stod klar 1847), den röda byggnaden mellan skolan och Klockarvägen (kallas slöjdstugan) och den röda lilla stugan på Sundbybacke 2. I början av 1900-talet byggdes "storskolan", Bläckhornet på Nyckebyvägen 11, det gula huset norr därom och Närsta stamfastighet på Närstavägen 1. En stor del av marken i övrigt ägdes av Sundby gård och var utmärkt för potatisodling.
Ansvarig mäklare
Maria Pettersson
Ansvarig mäklare
Maria Pettersson
Gå på visning
Öppen visning men vänligen anmäl dig via vår hemsida! Varmt välkomna!
När: 2026-09-20
Kl: 13:15-14:00
Gå på visning
Öppen visning men vänligen anmäl dig via vår hemsida! Varmt välkomna!
När: 2026-09-21
Kl: 17:30-18:00





