1/18
KommandeKommande

Rosenholms allé 6

Fridhem, Malmö, Skåne
29 000 000 kr
Bostadstyp
Friliggande
Upplåtelseform
Friköpt
Antal rum
12
Boarea
507 m2
Biarea
471 m2
Tomtarea
2020 m2
Byggår
1960
Pris per m2
57 199 kr/m2
Driftskostnad
152 760 kr/år
Energiklass
C
Objektsnummer
261‌058810

Beskrivning

Året är 1958. Skånska Cement beställer en villa åt sin dåvarande koncernchef Elam Tunhammar med familj. En representativ, modern och extra rymlig bostad, genomgående utförd i ädla och exklusiva material. Uppdraget får de hyllade arkitektparhästarna Sten Samuelsson och Fritz Jaenecke som genast

Ansvarig mäklare

Thierry Asso
Se fler bostäder från samma kontor
    Icon
    21maj
    Gå på visningBokad visning. Anmäl dig på Bjurfors.se.
    När: 2026-05-21
    Kl: 17:00-17:30
    Icon
    31maj
    Gå på visningBokad visning. Anmäl dig på Bjurfors.se.
    När: 2026-05-31
    Kl: 11:00-12:00
Thierry Asso

Räkna på ditt nya boende

Utgångspris
29 000 000 kr
Minsta kontantinsats
4 350 000 kr
Driftskostnad
152 760 kr /år
AnnonsSe månadskostnaden för Rosenholms allé 6 och ansök om lånelöfte enkelt online:
Placeholder 1Placeholder 2
Loading ads...

Karta